Atpakaļ

Atmiņa kā rūpes

Muzeja pētniece un antropoloģe Anna Žabicka

15.05.2024.

Padomju laika dzintara piespraude, aplupis saliekamais nazis, čehu kristāla glāzes, mazliet ieplaisājusi kafijas krūzīte, svētbilde, ar roku pierakstīta medus kūkas recepte – šiem un daudziem citiem pavisam ikdienišķiem priekšmetiem piemīt potenciāls kļūt par nozīmīgu daļu no materiālām atmiņu praksēm.

Ar priekšlasījumu "Atmiņa kā rūpes: personības un tuvniecības veidošana caur materiālām praksēm" muzeja pētniece un antropoloģe Anna Žabicka apskatīs kāda nozīme ir priekšmetiem, ko mantojam vai izvēlamies paturēt pēc mūsu tuvinieku vai pat svešu cilvēku nāves? Kāpēc mēs marinējam gurķus un cepam ābolmaizes pēc vecmāmiņu receptēm? Kāpēc cilvēki, tuvojoties nāvei, mums atdāvina ļoti specifiskas lietas? Un kā saprast Lieldienu svinēšanu kapos un ēdiena atstāšanu uz kapu kopiņām? Balstoties uz atpazīstamiem piemēriem, lekcija būs veltīta priekšmetu un materiālo prakšu nozīmei atmiņu, attiecību, personības un rūpju veidošanā.

Anna Žabicka ir muzeja pētniece un sociālantropoloģe ar specializāciju medicīnas, veselības, novecošanās, nāves, rūpju un radniecības antropoloģijā. Savas disertācijas ietvaros pēta novecošanos un (ap)rūpi Latvijas laukos. Paralēli pētniecībai Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Anna vada nodarbības RSU antropoloģijas maģistrantiem, bioētikas nodarbības LU medicīnas studentiem un strādā akadēmiskās pētniecības projektos gan antropoloģijas, gan bioētikas jomās. 

Dalība pasākumos ar ieejas biļeti muzejā: pieaugušajiem – 5,00 EUR; studentiem, pensionāriem - 3,00 EUR; skolēniem - 2,00 EUR. Biļetes iegādājamas lietotnē "Mobilly" un muzeja kasē, 1. stāvā.

Norise: 15.05.2024. plkst. 18:00

 

Pieejamība muzejā  
Lekcija notiks muzeja Konferenču zālē 1. stāvā. Plašāka informācija par pieejamību muzejā.  

Reklāmas plakāts 15.maija pasākumam ar nosaukumu

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?