Atpakaļ

Gleizds, šķēres, papīrīt`s

Izstāde

22.11.2024. - 30.03.2025.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā no 2024. gada 22. novembra aplūkojama izstāde Gleizds, šķēres, papīrīt’s. Veltīta fotogrāfa Jāņa Gleizda (1924–2010) radošo eksperimentu saistībai ar tā laika zinātnisko pētniecību ķirurģijā, izstāde vienotā stāstā savij tādas tēmas kā nespēja un padomju erotika, medicīniski pārveidota ķermeņa estētika un sabiedrības pirmie soļi pretim citādākā pieņemšanai.

Izstādē aplūkojama fotogrāfa Jāņa Gleizda darbība 1970. un 80. gados, īpaši izceļot ilgstošo sadarbību starp mākslinieku un Traumatoloģijas un ortopēdijas zinātniski pētnieciskā institūta mediķiem. Laikā, kad oficiālajai mākslas videi bija jāatbilst padomju valsts diktātam, “mākslās neskolotais” institūta fotolaborants Gleizds un savos eksperimentos visnotaļ radošie mediķi izstrādāja estētiskos principus, lai ar inovatīviem tehnoloģiskajiem risinājumiem ļautu erotiskajai fantāzijai piešķirt padomju pilsoņa ideoliģizētajam ķermenim gaismas auras ieskautas dzimumpazīmes.

Padomju sabiedrībā, kas cilvēkus ar “invaliditāti” izstūma ārpus redzamības zonas, gadījums ar latgaliešu jaunekli, kurš atbrauca uz Rīgu pēc protēzēm un kļuva par slavenību, bija izņēmums. Zaudējis 24 gadu vecumā abas plaukstas, Jānis Gleizds nonāk Traumatoloģijas un ortopēdijas zinātniski pētnieciskajā institūtā kā pacients, bet pēc operācijas, kas ļauj viņam apgūt fotogrāfa amatu, iekārtojas te darbā par fotolaborantu, nostrādājot institūtā 40 gadus. Līdztekus pamatdarbam, viņš ir kaislīgs fotoamatieru kluba “Rīga” biedrs, un viņa fotomāksla izpelnās daudzu starptautisku konkursu balvas. Šādus panākumus nodrošina Gleizda savdabīgā fotomontāžas metode, kas bija tapusi sintēzē ar viņa novērotajiem eksperimentiem traumatoloģijas un ortopēdijas institūta operaciju zālē.     

Institūts “tautas runās” bija pazīstams, lai arī daudzas no tur veiktajām ķirurģiskajām manipulācijām oficiāli bija zināmas tikai ierobežotam ļaužu lokam – pirmās dzimuma maiņas operācijas Padomju Savienībā, protezēšanas pakalpojumi impotences skartajiem, krūšu pārveide sievietēm. Ap pacientēm, kuras "pa blatu" bija tikušas pie plastiskajām operācijām, vijās leģendas, vairojot ticību medicīnas neierobežotajām spējām. Savukārt Gleizda meistarīgās fotokolāžas iekvēlināja fantāziju, kas jauniegūto ķermeni pārvietoja no padomju piezemētās realitātes uz jutekliskiem paradīzes dārziem. 

Atskats uz Gleizda daiļradi uzrāda pārmaiņas, kādas piedzīvojusi Latvijas sabiedrība savā attieksmē pret ķermeni un seksualitāti, arvien lielāku vērību te pievēršot dabīguma un mākslīgā attiecībām. 

Izstādes kuratori ir Anna Volkova un Vladimirs Svetlovs. Izstāde būs aplūkojama Medicīnas vēstures muzejā Ukrainas neatkarības ielā 1 līdz 2025. gada 30. martam.

Izstādes pieejamības apraksts
Izstādes telpas atrodas ēkas 3. stāvā, kur pagaidām diemžēl nav iespējams nodrošināt piekļuvi ar liftu apmeklētājiem ar kustību traucējumiem. Izstādē ietvertas fotogrāfijas, rokraksti un iespieddarbi, kā arī videomateriāli latviešu valodā ar subtitriem latviešu un angļu valodās. Lūdzam ņemt vērā, ka izstādē iekļautajos materiālos atainots kailums un ķirurģiskas manipulācijas. Izstādes apmeklējumam ieteicams ieplānot aptuveni stundu.

Izstādes komanda
Kuratori - Anna Volkova, Vladimirs Svetlovs
Izstādes arhitekte un dizainere - Līva Kreislere
Vizuālās identitātes māksliniece un grafiskā dizainere - Līva Rutmane
Projekta vadība - Gerda Čevere
Publiskās komunikācijas vadītāja - Ilze Sirmā
Pavadošās programmas kuratore - Dace Čaure
Krājuma publiskās pieejamības programmu vadītāja - Antra Skripste
Tekstu redaktori - Kaspars Vanags, Vents Zvaigzne
Tekstu korektore latviešu valodā - Ilze Jansone
Tekstu tulkotāja angļu valodā - Sabīne Ozola
Attēlu digitalizācija - Igors Pličs, Vladimirs Svetlovs
Attēlu apstrāde - Jeļena Kononova
Attēlu krāsu korekcija - Anna Volkova
Attēlu sagatavošana drukai - Vladimirs Svetlovs
Izstādes tehniskā realizācija - Ansis Bergmanis (tehniskie risinājumi), Evija Berga (tekstildizains), Aldis Bušs (BDM Design), Romāns Medvedevs (Gaismu cehs), Magnum NT, Posmaster, Master Glass, FinePrint, VPT Grupa, Reklāmu darbnīca PLUS, Vasaris, Skaistāk Print House. Tehnoloģiju partneris - Samsung.

Deponējumi 
Latgales Fotogrāfu biedrība, Nautrēnu kultūrvēstures centrs, VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca”

Sadarbības partneri
Pateicamies par sadarbību Latgales Fotogrāfu biedrībai un personīgi Igoram Pličam, Nautrēnu kultūrvēstures centram, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvam, Medicīnas sabiedrībai “ARS”, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Radioloģijas institūtam, Latvijas Laikmetīgās mākslas centram, biedrībai "Orbīta", VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca”, Jēpis, Didzim Veinbergam

Atbalstītāji
Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Samsung, Medicīnas muzeju atbalsta biedrība, Antalis

 

Attēlā redzama melnbalta fotokolāža ar vingrotāju, kura virs galvas ir pacēlusi bumbu, turot to abās rokās, un aiz muguras pacēlusi gaisā saliektu labo kāju

Jāņa Gleizda lielformāta negatīvs no Latgales fotogrāfu biedrības kolekcijas.
Foto: Vladimirs Svetlovs

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?